Hastings castle + historie
Hastings Castle + historie
V dávných dobách byl Hastings nazýván Hasting a obývali ho lidé z Hastu nebo Hasteru. Hastings sehrálo významnou roli v 11. století. Po smrti anglického krále Eduarda Vyznavače (Edward the Confessor) došlo ke sporu o trůn mezi hrabětem Haroldem a vévodou Vilémem (známý jako William the Nocqueror), který se měl po Eduardově smrti stát stát králem Anglie. Když se hrabě Harold nechal korunovat anglickým králem, Vilém se rozzlobil a rozhodl se zaútočit na Anglii.
S obrovskou ozbrojenou kavalerií a lukostřelci vyrazil dobývat Anglii a trůn a přistál v Pevensy Bay.A základnu vytvořil právě v Hastings, na místě dnešního hradu. Postavil dřevěnou pevnost, kterou si s sebou přivezl z Normandie. 14. října 1066 Vilém porazil Harolda v bitvě u Hastings na Štědrý den byl korunován ve Westminister Abbey angl. Králem. Ve skutečnosti se tato bitva stala na Seniac Hill blízko Battle (neexistoval, proto Hastings). Tuto bitvu dokumentuje tzv. Bayeux Tapestry (ve skutečnosti výšivka). Je asi 70 metrů dlouhá a 50 cm široká a asi 8 metrů chybí. Více než 400 let byla vystavena v Notrdamské katedrále. A císař Napoleon se jí nechal inspirovat, když plánoval své bitvy. Tento dřevěný hrad byl později přestavěn jako znamení královské moci a důležitosti města Hastings jako obchodního přístavu a nejrychlejší cesty z a do Normandie. William později vyměnil hrad, celé město Hastings a pozemky za 60 rytířů, kteří museli sloužit královně. Hrad byl později přestavěn na Colligiate Church of St. Mary´s děkanstvím. U východní stěny sídlila kněžská a chlapecká škola a škola zpěvu. Od té doby hrad velmi prosperoval, konaly se zde jedny z prvních turnajů v Anglii, bylo zde ubytováno několik Normandských králů (William Rufus, Král Štefan, Adéla). Král Jindřich II. zde nechal postavit hradní tvrz a Jan zde vydal zákon o anglické svrchovanosti. Také canterburský arcibiskup Tomáš Becket figuroval v historii tohoto hradu, když se stal děkanem St. Mary´s Church.
Neočekávané bouře okolo roku 1200 změnily pobřeží Hastings a město nebylo použitelné jako přístav. V roce 1287 se kus útesu včetně tvrze zřítil do moře, hrad byl několikrát atakován Francouzi, vykraden, neudržován. V roce 1960-61 byly vyměněny kameny mezi Hastings Castle a Falaise Castle v Normandii (rodiště Viléma Dobyvatele) a každý rok 14. října vlaje nad hradem vlajka jako vzpomínka na Viléma.
Město bylo ve středověku jedním z pěti přístavních měst známých jako Cingue Ports (ostatní čtyři byla v Kentu), tyto města dostala od krále zvláštní privilegia a práva. Jako protislužbu dávala králi k dispozici rybářské čluny s posádkou a vytvořila tak první anglické „námořnictvo“. Toto námořnictvo bylo už od roku 1400 tvořeno jedinou flotilou o 57 lodích. Tyto lodě bránily jižní pobřeží a přepravovaly krále a armády přes moře.
Náhledy fotografií ze složky Anglie 2010